Nem tudom, ki hogy van a töltött káposztával, de nekem jöhet télen-nyáron. Azért is szeretjük, mert nyáron a könnyű szabolcsi vagy zempléni változatot készítjük nyári káposztából füstölt hús nélkül, vagy paradicsomosan, vagy nem, télen pedig mindig savanyú káposztába töltjük a húst, sok-sok füstölt hússal, úgyhogy megunni nehéz.
Általában gerslivel keverem a húst, rizst csak akkor teszek bele, ha nincs gerslim itthon.
Érdekes, hogy édesapám rizzsel szereti, mert náluk akkor készült minden gerslivel, amikor nagyon szegények voltak. Nemrég bementem a sarki zöldségeshez, és megkérdeztem, hogy van-e gersli. A zöldséges visszakérdezett, hogy micsoda, gessli? Mondom, hogy árpagyöngy. De arról se tudta, hogy mi. Nyilván béna zöldséges, de akkor is furcsa.
Vissza a töltött káposztához. Ez most kicsit keverék lett, mert nyári káposztás, de paradicsomos, viszont báránnyal töltöttem és gerslivel, és van benne egy füstölt libacomb is. Lassan, sütőben sütöttem készre, vastag, öntöttvas edényben értek össze az ízek tökéletesre négy óra alatt. Azt hiszem, igazi ünnepe volt ez a jóféle házi kosztnak.
Hozzávalók:
1 nagy fej káposzta
50 dkg darált bárány
1 füstölt libacomb
6 ek gersli
1 kis fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 kk őrölt szegfűbors
1 kk szárított csombor
só, bors
1 l házi paradicsomlé, vagy 2 doboz 420 grammos aprított paradicsomkonzerv
2 babérlevél
2 ek zsír
4 szem szegfűbors
1 kk cukor
só, bors
A káposzta torzsáját kúp alakban kivágtam, majd annyi sós vízben, amennyi bőségesen ellepi, puhára főztem, kb 40 perc alatt. Érdemes egy hosszú tűt beleszúrni, hogy valőban puha-e mindenhol! Addig a gerslit beáztattam.
Összekevertem a darát húst a leszedegetetett és apróra vágott libával, a nagyon apróra vágott hagymával, lereszelt fokhagymával, a lecsepegtetett gerslivel, és a fűszerekkel. Tojást nem szoktam tenni bele, de aki akar, az tegyen bátran!
A káposzta leveleket óvatosan, hogy ne szakadjanak, lefejtettem a fejről, és elfeleztem, hogy apró töltelékeket tudjak belőlük csinálni. Megtöltöttem a leveleket, és a vaslábos ajára tettem, szorosan egymás mellé.
A paradicsomszósz hozzávalóit összemelegítettem, majd a töltelékekre öntöttem. 120 fokos sütőben négy óra alatt sütöttem készre.
A receptet a BergHoff támogatta.
Nagyon jól néz ki a képen a töltött káposzta! Tényleg béna lehetett a zöldséges, mert azért nem annyira ismeretlen dolog a gersli/árpagyöngy/hántolt árpa. Én is az összes töltött, néhány rakott ételt ezzel szoktam készíteni.
De vissza a töltött káposztához: egyszer próbáld ki a nyári kapros káposztát. (már ha szereted a kaprot!) Isteni. Ilyenkor természetesen pirospaprika nem kerül bele. A húsgombócokat összeállítom: só-bors-tojás-hagyma-fokhagyma-vágott petrezselyemzöld-gersli (én a megmosás után szoktam 10-20 percig áztatni és mikróban előfőzni (néhány perc).Ja és hagymát, fokhagymát reszelem, hogy ne legyenek nagy hagymadarabok benne. Egy fej nyári káposztát vékonyra szeletelek fazékba teszem. A gombócokat ráteszem – ezek nincsenek betekerve káposztalevélbe, csak csupaszon mennek a fazékba – felengedem vízzel (amennyi ellepi) sózom, kis delikát. Amikor megfőtt, kevés zsemle színű rántással, amibe jó sok kaprot megfuttatok, berántom. Kissé összefőzöm a rántással, majd tejföllel behabarom és még ezzel is pár percig forralom. A mennyiségek a hús mennyiségétől függnek. Jó étvágyat!
A Tótfalusi Kis Miklós XVII. századi szakácskönyvéből való töltöttkáposzta-receptet megpróbáltad már elkészíteni? Marhahús van benne, szalonna, aprókáposzta, gyömbér meg bor, só, bors, persze káposztalevélben. Csak épp a mennyiségek és a főzési idők hiányoznak a receptből:
“A sós káposztát szépen aprítsd meg, azonban nyers tehénhúst szalonnával öszve kell vágni jól a vágókéssel, szép aprón, abba bors, gyömbér, só; ez meglévén darabonként takargasd egész káposztalevélben, elsőben az ormóját lemetélvén azaz a torzsácskáját, rakd fazékba az aprított káposztával, főzd meg jól; és mikor megfőtt, egy kevés bort bocsáss belé, jobb ízű lesz, tálald fel; ha megborsolod, annál jobb lészen.”