Bármi lehet, csak kazein ne legyen benne, mi mindent szeretünk…
Egyre több ismerősöm szorul orvosilag előírt kazainmentes diétára.
Nem volt még olyan rég, amikor Dávidnak is fél év kazeinmentes diétát kellett tartania, és voltak napok, amikor eléggé szenvedtünk miatta. Laktózmentesen enni manapság már szinte semmi erőfeszítést nem igényel, hiszen rengeteg dolog kapható, ami laktózmentes, illetve létezik egy tabletta, ami azokat az enzimeket tartalmazza, ami egy laktózérzékeny emberből hiányzik, és szedésével nyugodtan ehet bármit.
Már, ha tudja, hogy hol kell keresnie a laktózt.
Mivel a srácok nálunk laktóz érzékenyek, és vidéken elég nehéz laktózmenetes vajhoz jutni, néha elcsábulok a margarinra. Hogy őszinte legyek, egyáltalán nem néztem soha a címkéjét. Mert mi lehet egy margarinban? Növényi olaj leginkább, aztán valami emulgeálószer, talán tartósítószer? Én legalábbis ezekre tippeltem. Nos, egy csomó margarinban vín tejsavópor.
Tejsavópor a margarinban. De most tényleg! Mi a fene van itt? Minek tejsavópor bele?
Megtudtam: könnyebben lehet kenni tőle, krémesebb lesz.
Oké, de ettől pont arra nem válik alkalmassá, amiért én venni szoktam, a tejmentes sütésre.
Nem vádolhatok senkit csalással, hiszen ott van a csomagoláson, nincs eltitkolva, nincs átnevezve, le van írva. De vannak termékek, ahol nem számítunk ilyesmire egyszerűen. A virsliben sem gyanakszom arra, hogy rákpáncél van benne. Oké, én arra se gyanakodnék, hogy laktóz, vagy glutén van benne, aztán mégis.
Szóval kedves kazein, és laktózérzékeny olvasóim, legyetek résen! Még margarinok nagy része is tejsavóporral készül. A Vénusz nem, az Vénusz növényi olajakkal.
Így született ez a süti, garantáltan laktóz és kazeinmentesre. Nem, nem kalória mentesre. Nyogodjon meg mindenki, azt benne hagytam.
Hozzávalók a morzsához:
15 dkg marcipán
6 dkg zabpehely
Hozzávalók a tésztához:
15 dkg Vénusz sütő margarin
2 tojás
10 dkg porcukor
15 dkg rétesliszt
1 tk. sütőpor
1/2 citrom reszelt héja
20 dkg áfonya
40 dkg eper
A sütőt 180 fokra előmelegítjük.
A morzsához a marcipánt felkockáztam majd késes robotgéppel összeforgattam a zabpehellyel.
Amíg a tésztát kevertem, betettem a hűtőbe.
A forró süti nagyon puha, érdemes várni vele, amíg kihűl!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: